Sıkça Sorulan Sorular

► Okulunuz ne kadar zamandır faaliyet göstermektedir?
2002 yılında Koç Üniversitesi kampüsünde ilk adımlarını atan anaokulumuz, 2006 yılından beri Ataşehir'de, çocuklarımızın büyüme ve gelişmelerine istek ve heyecanla eşlik etmektedir.

► Düşler Şatosu Anaokulu hangi bölgelerde bulunmaktadır?
Okulumuz; Doğu Ataşehir'de, Batı Ataşehir'de ve Koç Üniversitesi Kampüsünün içinde Sarıyer'de bulunmaktadır.

► Kaç yaş grubuna kadar kayıt yaptırılabilmektedir ?  
Okulumuza 2,3,4 ve 5 yaş grubundaki çocuklarımız kayıt olabilmektedir. Okulumuzda okul öncesi Hazırlık grubu bulunmaktadır

► Okulunuzun eğitim saatleri ve günleri nelerdir ?
Okulumuz hafta içi her gün, 07.30-18.30 arası açıktır. Eğitim saatlerimiz 09.00-17.00 dir.

► Okulunuz yarıyıl tatilinde ve resmi tatillerde açık mıdır? 
Okulumuz Milli Eğitim’in belirlediği sömestir tatilinin ilk haftası ve Ağustos ayının son haftası kapalıdır. Bu tarihler dışında resmi tatiller hariç yılın 12 ayı boyunca açıktır.

► Sınıflarınız kaç kişiliktir ? 
Sınıflarımız maksimum 15 kişidir

► Eğitim saatleri içinde veliler okulla nasıl iletişim kurmaktadır ? 
Hızlı iletişim en hassasiyet gösterdiğimiz konulardan biridir. Velilerimiz gün içinde diledikleri zaman diliminde okulumuzu arayarak iletişim kurabilmektedir. Ayrıca aylık bülten, günlük aktivite takvimi, aylık yemek menüsü vb. bilgiler okul uygulamamızdan velilerimiz ile paylaşılmaktadır.

► Öğretmenlerinizin eğitim düzeyi nedir ? 
Sınıf öğretmenlerimiz Lisans ve Ön Lisans mezunudur. Öğretmenlerimiz yıl içinde pek çok hizmet içi eğitime katılır ve güncel eğitim modelleri ile ilgili eğitimler alır

► Okulumuzda servis imkanı var mıdır ? 
Okulumuzun geniş bir bölgeye servis imkanı bulunmaktadır.

► Okula uyum süreci nasıl ilerlemektedir ? 
Okula uyum süreci tüm çocuklarımız için önemli bir başlangıçtır. Bu süreçte çocuklarımızın okul yaşantılarına uyumları sağlıklı ve güvenli bir okul ortamında; duyarlı, sıcak ve deneyimli eğitimciler eşliğinde, giderek artan sürelerle onların okul yaşantımıza dahil olabilecekleri şekilde planlanmaktadır. Başlangıçta çocuğumuz birebir öğretmeniyle olur, burada çocuğumuzun öğretmeniyle duygusal bağının güçlenmesi hedeflenir. Tüm bu süreçlerde ekibimizdeki uzman psikologlarımız çocuğumuzun okula uyum sürecindeki hassasiyetlerini takip eder, gözlemler ve destekler. İlk günlerde mümkünse ebeveynlerimizden biri çocuğumuza eşlik edebilir. İlerleyen günlerde çocuğumuzun hazır olduğu ölçüde ebeveyn-çocuk ilişkisinde yavaş yavaş ayrışma sağlanır ve çocuğumuz sağlıklı vedalaşmaya hazırlanmış olur.

► Çocukların gelişim takibi nasıl yapılmaktadır ? 
Uzman psikologlarımız çocuklarımızla yaptıkları aylık olarak uygulanan bire bir çalışmalar ve sınıf ortamında yaptıkları gözlemlerle her çocuğumuz için bir gelişim haritası oluşturur. Gelişim haritaları sayesinde tüm çocuklarımız için yıl içinde gelişmesini hedeflediğimiz bireysel hedefler belirlenir ve çocuklarımız yıl içinde hedeflerimiz doğrultusunda desteklenir. Psikologlarımız aylık tarama çalışmaları, görsel algı ve dikkat çalışmaları, çeşitli sosyal beceri çalışmaları ve çocuğumuzun ihtiyacı doğrultusunda gerçekleştirilen bireysel çalışmalarla çocuklarımızın gelişimini takip eder

► Tuvalet eğitimini tamamlamamış çocuklarda okulunuza kayıt olabilir mi ?
Tuvalet eğitimini henüz tamamlamamış çocuklarımız okulumuza kayıt olabilmektedir. Rehberlik ekibimiz ve sınıf öğretmenlerimiz tuvalet eğitimi için çocuğumuzu yakından takip etmektedir. Tuvalet eğitimi için hazır bulunuşluk çok önemlidir. Doğru sinyaller alındığında çocuğumuza okulumuzda ailemizle işbirliği ile ilerlenerek tuvalet eğitimi kazandırılmaktadır.

► Bahçe kullanımınız ne sıklıktadır ? Gün içinde mutlaka dışarı çıkılır mı ?
Her çocuğun doğa ile bağ kurmaya ihtiyacı vardır. Okulumuzda çocuklarımız her gün açık havaya çıkmakta ve günlerinin büyük bir bölümünü bahçede geçirmektedir. Bitkiler, su, temiz hava, toprak gibi doğa ile pozitif etkileşimi sağlayıcı etkinlikleri her gün yaşantımıza dahil ederek, çevreye yönelik yaşam tecrübeleri kazanıp, çocuklarımızın gerçek potansiyellerini özgür bırakmaları hedeflenir.

► Yabancı dil eğitimi veriliyor mu ?  
Her yaş grubu için kapsamlı şekilde hazırlanmış İngilizce yoğunluğu farklı olan sınıflarımız mevcuttur.

► Hastalık durumlarında uygulamanız nedir ?  
Kurumumuzda bulunan tüm çocuklarımızın sağlığını korumak amacıyla hasta çocuklarımız okula kabul edilmemekte ve hastalık süreci sonlanan çocuklarımız okula geri dönüşlerinde doktor raporu ile okula kabul edilmektedir.

► Okulunuzda hemşire var mıdır?
Okulumuzda çocuklarımızın rutin kontrollerini yapan hemşiremiz bulunmaktadır.

► Okulda karşılaşılacak kazalarda uygulamanız nedir ?  
Okulumuzda karşılaşılan küçük kazalarda en hızlı şekilde ailemiz bilgilendirilerek, hemşiremiz ilkyardım desteği vermektedir.

► Yemekleriniz okulunuzda mı yapılıyor ve öğünleriniz hangi sıklıktadır ?
Sağlıklı beslenme alışkanlıkları erken çocukluk döneminde kazanılmaya başlanır. Bu özellik göz önünde bulundurularak yemek listelerimiz “Uzman Diyetisyen” tarafından hazırlanır. Yemeklerimiz günlük olarak “Gıda Mühendisimizin” kontrolünde, anaokulumuzun mutfağında, mevsime uygun besinler kullanılarak pişirilir. Anaokulumuzda öğünler sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere belirlenmiştir.

► Okulunuzda uyku süreci nasıldır ?
2 yaş ve 3 yaş gruplarımız ihtiyaçları doğrultusunda uyumaktadır. Uyku süreci ailemizle birlikte çocuğumuzun ihtiyacına göre karar verilir, zorunlu değildir. Çocuklarımız 13.15’de uykuya geçiş yapıp, 14.45’de uykudan kalkmaktadır.