ÇOCUĞUMLA NASIL OYUN OYNAMALIYIM? (2-6 YAŞ)
3 Nisan 2023 Pazartesi

ÇOCUĞUMLA NASIL OYUN OYNAMALIYIM? (2-6 YAŞ)

Oyun, çocukların her hangi bir amaç doğrultusunda gerçekleştirdikleri faaliyetten çok zevk alma amacıyla giriştikleri bir etkinliktir. Oyunun çocukların bilişsel, duygusal, sosyal gelişimlerine katkısı oldukça büyük olmakla birlikte, oyun çocuğa toplumsal beceriler kazandırıp, çocuğu özgürleştirir.

Çocuk kimseden öğrenemeyeceği deneyimleri ortaya çıkardığı oyunla keşfederek öğrenir ve duygusal doyuma ulaşır. Oyun yoluyla çocuğun problem çözme becerisi gelişir ve çocuk kendi hayal gücünü keşfeder. Oyun; çocukların duygu ve düşüncelerini daha iyi anlamamıza, ihtiyaçlarını fark etmemize ve onlarla kurduğumuz duygusal bağı güçlendirmemize yardımcı olur. Kısacası oyunun çocuğun dünyasında eğitici, öğretici ve terapötik değeri çok kıymetlidir.

Pek çok ebeveyn çocukların duygusal dünyaları ve gelişimleri adına oldukça önemli olan oyunu çocuklarla birlikte nasıl yaşantıya yansıtacağını bilmez ve bu yüzden çocuklarıyla oyun oynayamadıklarını daha doğrusu nasıl oyun oynayacaklarını bilmediklerini paylaşır.

Yorumunuzu bırakın